ליאת טלר הומאופתית קלאסית ומאמנת ליעוד ובריאות

pic

ליווי משקים

cows

ליווי משקים רפתות ודירים במגפות או בעיות אקוטיות. במסגרת עבודתי כמרצה במגמת בע"ח במכללת רופין, ליוויתי סטודנטים בניסויים הבוחנים טיפול הומאופתי ברפת ובדיר. בחנו טיפול שותף ברפת כמניעה למצבים הקשורים במחזור החיים של הפרה סביב יבוש, הזרעה, הריון, המלטה, התאוששות לאחר המלטה ותפוקת חלב. בסה"כ עלתה תפוקת החלב בק"ג בממוצע חודשי לפרה בקבוצה שקיבלה טיפול הומאופתי. מספר ההריונות בהזרעה ראשונה היה גדול יותר וההמלטות היו קלות יותר עם פחות תמותה.
במקביל טיפלנו במצבים אקוטים בדלקות עטין ואבצסים.
ניסוי נוסף נעשה בדיר עיזים הסובלות מאבצסים. ראינו 86% ריפוי של האבצס לא צלקת וללא חזרה שלו בקבוצה שקיבלה טיפול הומאופתי (ראה הרחבה במאמרים).


כיצד מטפלת ההומאופתיה בחיות משק ?
לאורך ההיסטוריה ההומאופתיה הוכיחה עצמה כיעילה במצבי מגפות. במגפה מרבית מהאוכלוסיה הנפגעת מפתחת תסמיני מחלה דומים ולכן ההתיחסות הטיפולית היא כאילו מדובר באדם או בע"ח אחד שלו יש להתאים את ההכנה ההומאופתית. בחיות משק עקב המבנה העדרי האחיד מבחינת הגנטיקה והממשק, ניתן למצוא דמיון בהכנה הומאופטית במצבי מגפה או כמניעה לאחוז גבוה מבע"ח, ללא צורך באנדבידואליזציה. רק בפרטים שלא יגיבו לטיפול זה יהיה צורך להתאים טיפול פרטני. לדוגמא במגפות כמו פה וטלפיים, מסטיטיס תת קליני או שלשולים בעגלים יקבלו כל הפרטים הכנה אחת פרט לאלה שלא יגיבו. בשלשולים בעגלים נבדוק לדוגמא האם העגלים מתנדנדים או שוכבים, מהו צבע היציאה, ריחה ומרקמה, האם מלווה בגזים, האם העגל שותה או אוכל, מחפש שמש או צל. ונבחר את ההכנה המתאימה. במצב אקוטי של פרה בודדת ניתן להתאים הכנה מבין מספר מצומצם של הכנות הידועות כיעילות לטיפול במצב זה. לדוגמא בדלקת עטין קלינית נתאים את ההכנה על פי מהירות הווצרות הדלקת, התנהגות הפרה (האם היא עצבנית ובועטת , מאפשרת להתקרב אליה, או חרדה מאוד), על פי צבע וקשיות העטין האם הוא בצקתי או קשה, אופי החלב האם גבינתי או מוגלתי, צבעו, וריחו. לאחר שנאסוף תסמיני מחלה אלה, נוכל להתאים הכנה הומאופתית שבניסוי בפרטים בריאים ידעה ליצר תסמינים דומים.